Kdo jsou oni, kdo jsme my? Beseda o putování se syrskými uprchlíky

Datum / čas
13.11.2015
19:15–21:00


Novinářka Magdalena Sodomková bude znovu vyprávět o putování se syrskými uprchlíky v Maďarsku a Řecku. Autentické zážitky doplní fotografiemi válečný fotograf Lam Duc Hien. Přiblíží nám, co prožívají lidé na útěku v dnešních dnech. Setkání se uskuteční 13. listopadu v 19.15 ve farním sále.

Více informací v textu o předešlém setkání:

Setkání s novináři, kteří strávili část cesty se syrskými uprchlíky

V neděli 18. října po ranní mši se trochu nečekaně uskutečnila velmi zajímavá beseda s českou novinářkou Magdalenou Sodomkovou a jejím francouzským kolegou s vietnamskými kořeny Lam Duc Hienem. Magdalena jako píšící reporérka a Hien jako fotograf strávili část cesty jihovýchodní Evropou se skupinou většinou syrských uprchlíků.

Magdalena líčila absurdní situace, které prožili v Maďarsku: například 24hodinové zadržení ve vazbě za pomoc uprchlíkům, vyhození z restaurace a zmlácení číšníkem, když chtěli jednu syrskou rodinu pozvat na večeři či absolutní chaos na místech, kde policie uprchlíky zadržovala.

Příběh jednoho z uprchlíků, Mohamada Farzata, jeho manželky a jejich tří dětí hodně vystihuje důvody, proč tolik rodin odchází ze Sýrie. “Čtyři roky války stačily. Děti nemůžou vyrůstat v uprchlických táborech, moje rodina se musí dostat do Německa, děti musejí studovat. Máme tam už část rodiny a rodina je to jediné, co nám ještě zbylo.” Plakal, když vyprávěl, jak jeho známí z Damašku jsou na útěku nebo po smrti. Jak se denně na cestě do práce bál, že ho někdo zatkne. Do práce, z práce, tatáž story dvakrát denně. „Bomb jsem se nebál, ty vás vezmou rovnou do nebe. Nebo kam… Ale ten strach, že mi unesou dceru,“ dodal Farzat.