Klub přátel historie, velikonoční pohlednice, farní sál

Datum / čas
12.03.2023
14:30–16:30


Březnové setkání Klubu přátel historie, se uskuteční ve farním sále v neděli 12. března ve 14.30 hod.. A protože se budeme nacházet již v postní době, myslím, že by bylo vhodné přípravu na tyto svátky prožít s něčím, co zklidní a potěší naši duši, co přispěje k radostné oslavě Velikonoc. V našem případě výtvarným užitým uměním drobné grafiky, tedy starými velikonočními pohlednicemi. 

 Jestliže Velikonoce jsou z hlediska křesťanské liturgie významnější než Vánoce, u pohlednic tomu bylo právě naopak. Zasílání velikonočních gratulací započalo kolem roku 1898, tedy zhruba o 10 let později, než u přání vánočních. A právě na výstavě budou k vidění originální pohlednice z přelomu 19. a 20. století, tedy období, kdy svět zachvátila „pohlednicová horečka“. Jedná se vesměs o litografické tisky, většinou s reliéfní hlubokou ražbou, zdobené zlacením, textilními aplikacemi, sypané skleněnou drtí, či jemnými kovovými plíšky. Takovéto náročné provedení pohlednic už nebylo v dalších letech nikdy překonáno. Pokud někdo z Vás vezme s sebou své děti či vnoučata, není to vůbec na závadu, ba naopak. Alespoň se i ony seznámí s tím, jak a jakým způsobem lidé spolu komunikovali před 100 lety, kdy nebyl internet a osobní zprávy se neposílaly přes SMS.

Zároveň oznamuji, že další společné setkání se uskuteční 16. 4. ve stejném čase a na stejném místě. Téma, již opět komentované přednášky, zní: Neuskutečněné architektonické vize Prahy 

Na všechny, koho tento článek oslovil a má zájem přijít, se těší 

Jiří Janák