Večer s mládeží z Iráku a ze Sýrie

Datum / čas
25.09.2015
19:15–21:30


Debata s Čechosyřanem Chalidem Bitarem a s uprchlíky z Iráku

V pátek 25. září se ve farním sále konala debata s Čechosyřanem Chalidem Bitarem a s uprchlíky z Iráku. Cílem setkání mělo být lépe poznat lidi ze Sýrie a Iráku, o nichž se v poslední době tolik mluví. Kdo v pátek přišel, měl šanci ochutnat tradiční arabskou specialitu – falafel – a kdo přišel s předstihem, mohl se na přípravě falafelů také sám podílet.

Chalid vyrůstal v Sýrii ve smíšeném manželství české maminky a syrského otce. Do Česka odešel po maturitě, jeho rodiče však stále žijí oba v Sýrii na pobřeží, kde zatím není situace tak kritická jako v jiných částech Sýrie, neboť zde žijí Assadovi příbuzní, a tak tuto část diktátor nebombarduje. Chalid při debatě odkryl pozadí a vývoj syrské války, kterou podle něj eskaloval právě především Assad, když začal střílet do demonstrantů požadujících demokratické reformy.

„Když srovnáme počet obětí, které má na svědomí Assad, a počet obětí, které má na svědomí Islámský stát, tak Assad zabil mnohonásobně více lidí. Bohužel už zabil i většinu umírněné opozice, takže nyní je skutečně složitá otázka, koho v konfliktu podpořit,“ řekl Chalid a dodal, že se podivuje nad českou nenávistnou reakcí vůči uprchlíkům. „Jestli se bojíte, že těch pár stovek uprchlíků může změnit Česko, tak si říkám, jak pevně si tedy Češi stojí za svými hodnotami, když si je proti pár cizincům nedovedou udržet.“

—————————————————————–

Kdo jste emigranti, kteří žijete u nás?

Zveme dospělé a děti v pátek 25. 9. od 19.15 do farního sálu na večer s mládeží z Iráku a ze Sýrie dlouhodobě žijící v Čechách. Povečeříme spolu  speciality z jejich zemí. Od 20 hodin si prohlédneme fotografie a poslechneme jejich příběhy. Od 21.30 se pomodlíme společně za mládež trpící v Iráku a v Sýrii.

Pokud se chcete zúčastnit večeře, dejte, prosím vědět na mail: aljf@volny.cz, abychom připravili dost.

Pokud se chcete  naučit vařit falafel a jiná jídla, přijďte nebo pošlete vaše děti od 17.00 do farní kuchyně a dejte, prosím, předem vědět.

Za přípravný tým

Anna Fantová

PS: Tato akce spadá do farního plánu. Více o tom na jiném místě…

Hospodin zachovává věrnost navěky, – zjednává právo utlačeným, – dává chléb lačným. – Hospodin vysvobozuje vězně. Hospodin otvírá oči slepým, – Hospodin napřimuje sklíčené, – Hospodin miluje spravedlivé, – Hospodin chrání přistěhovalce. Hospodin podporuje sirotka a vdovu, – ale mate cestu bezbožníků. – Hospodin bude vládnout navěky, – tvůj Bůh, Sióne, po všechna pokolení.  Žl 146 první neděle v září