Betlémské světlo dorazí do Prahy

V pátek 19. prosince 2014 předají v 15.00 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha pražští skauti Betlémské světlo do rukou pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky OP. Tento symbol Vánoc, který do Prahy dorazí z Davidova města Betléma, si lidé budou moci odnést domů.

_MG_3083.jpg

Foto: betlemskesvetlo.cz

Betlémské světlo, které se stává jedním z novodobých symbolů Vánoc, cestuje každoročně až z Betléma, aby mohlo zazářit v domácnostech celé Evropy. Organizace se chopil Junák – svaz skautů a skautek. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvacáté třetí výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo po pádu komunismu a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

V sobotu 20. prosince bude za spolupráce skautů rozváženo Betlémské světlo do všech koutů naší vlasti. Na několika místech si bude možná zapálit také vlastní lucernu a odnést si světlo domů. Ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy je rovněž na sobotu 20. prosince připravena jízda historickou tramvají, ve které také bude možné zapálit si vlastní Betlémské světlo. Seznam míst v Praze a Středočeském kraji jsou zde: http://www.betlemskesvetlo.cz/app/mistni-akce.html

BETLÉMSKÁ POŠTA

Další aktivitou, určenou všem Pražanům, je stánek na Vánočních trzích na Náměstí Míru. V sobotu 20. prosince od 12.00 hodin budou skauti rozdávat Betlémské světlo a bude fungovat i Betlémská pošta. Ne každý má možnost si odnést domů plamínek Betlémského světla. Ale ve světle jeho plamínku bude mít možnost napsat vánoční přání svým přátelům, rodině a tímto způsobem jim předat trochu Betlémského světla.

Nejen svíčky s Betlémským světlem, ale i vánoční pohledy budou zdarma připraveny pro Pražany a návštěvníky Prahy. Každý i donesený pohled bude opatřen pamětním razítkem Betlémského světla a prostřednictvím České pošty přímo odeslán.

BETLÉMY

Betlémy budou od 24. prosince vystavovány v kostelech po celé vánoční období. Pro snadnou orientaci vydá v prosinci 2014 Arcibiskupství pražské plakát a brožurku s historií jednotlivých betlémů, která bude k dispozici v zapojených pražských kostelech a na dalších místech. Součástí skládačky je časový rozpis, kdy a kde je možné betlémy navštívit, informace o historické a umělecké hodnotě betlémů i čas nedělních bohoslužeb. Projekt je opět doplněn i vánoční hrou pro děti „Sestav si svůj betlém“. V každém zapojeném kostele je pro děti k dispozici do vyčerpání zásob jedna postavička. Dodneška se do akce zapojilo na 40 kostelů.

Více na www.krestanskevanoce.cz a www.betlemskesvetlo.cz.

Zdroj: Pražské arcibiskupství, Aleš Pištora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *