S důvěrou otevřít svůj domov

V Taizé jsem byla několikrát, evropského setkání jsem se zúčastnila však jen jednou v roce 2011 v Berlíně. Nejdříve jsem váhala, zda vůbec jet, protože nejsem velký příznivce „masových akcí“. Nakonec jsem se ale odhodlala a určitě nelituji, naopak vše se mi vrylo hluboko do paměti – modlitby Taizé za účasti několika tisíc lidí; zajímaví lidé z celé Evropy (s některými českými účastníky jsem dodnes v kontaktu), ale i zajímavé workshopy na různá témata od kultury po politiku.

Velmi mě zaujalo, že jsem byla ubytována u postaršího manželského páru, který nechodil do kostela (a ani se nepovažoval za věřící), ale přesto reagoval na výzvu v novinách a otevřel dveře svého domova někomu neznámému z cizí země. To pro mě byla jedna z ukázek oné „důvěry“, kterou pouť nese v názvu.
Záleží to na nás všech
Jsem zvědavá, jak se podaří letošní pouť. Najde se v Praze dost lidí, kteří by byli ochotni Evropany ubytovat, třeba i přes jazykové bariéry? O Češích se říká, že jsou spíše uzavření, neradi někoho pouštějí do svého domova, tím spíš ne cizince. Ale když se podařilo v roce 1990 najít ubytování pro sto tisíc lidí, tak proč by to nešlo o 24 let později pro třetinový počet? Podaří se také najít dostatečný počet pomocníků-organizátorů? Lidé, kteří u nás organizovali pouť v roce 1990, jsou dnes již ve středních letech, a tak by na jejich místo měla nastoupit mladší generace. Jenže ta zase Taizé často nezná, nikdy v této komunitě na jihu Francie nebyla (což je velká škoda!). Možná ale právě evropské setkání může být novým impulsem, jak se s Taizé seznámit. A třeba budete překvapeni, jak se vám podaří se při zpěvech zklidnit a urovnat si důležité myšlenky. Bratři z Taizé v nás mají důvěru, že se vše nakonec i přes různé obtíže podaří.

Vlaďka Vojtíšková

 

PS: Slavnost světla – modlitba se zpěvy z Taizé se bude konat také v pátek 21. listopadu v 19:30 v kostele Panny Marie Sněžné (Jungmannovo nám. 18). Všichni jste zváni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *