Lidé poděkují sv. Anežce za 25 let svobody

V sobotu 15. listopadu 2014 se od 10.30 hodin koná v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha mše svatá, během níž budou lidé děkovat za 25 let svobody. Bohoslužbu bude sloužit kardinál Pietro Parolin, vatikánský státní sekretář, který do Prahy přijíždí na pozvání kardinála Dominika Duky OP.
„Navzdory všem snahám o zpochybňování událostí roku 1989 si církev to, co se před 25 lety odehrálo, připomene s vděčností. Za návrat svobody pro všechny občany naší země poděkujeme spolu s kardinálem Pietrem Parolinem, který jako zástupce papeže připomene, že svatořečení sv. Anežky České se stalo nedílnou součástí zápasu o svobodu u nás,“ říká kardinál Dominik Duka, na jehož pozvání kardinál Parolin do České republiky přijíždí.Předprogram slova a písní o sv. Anežce začíná ve svatovítské katedrále již v 10.00 hodin (katedrála se otvírá v 9.30 hodin).
Celou mši svatou včetně předprogramu bude vysílat Česká televize v přímém přenosu na ČT 2. Od 12.00 hodin následuje přátelské setkání na Hradčanském náměstí, kde bude připomenuta atmosféra listopadu 1989. Biskup Václav Malý přečte z balkonu Arcibiskupského paláce poselství kardinála Tomáška, které poprvé z úst biskupa Malého zaznělo na Václavském náměstí 21. listopadu 1989. Tehdejší pražský arcibiskup se v něm obrací ke „všemu lidu Československa“, aby ho vybídl k tomu, že „je třeba jednat“. „Právě teď jsme všichni povoláni k odpovědnosti za přítomnost i budoucnost nás a našich dětí. Jsme s vámi, přátelé, kteří voláte po spravedlnosti pro všechny,“ zaznělo v Tomáškově listopadovém poselství.
Pro mnoho lidí je pád komunismu u nás spjat se svatořečením Anežky České, k němuž došlo v listopadu roku 1989. Pouhých pět dní před tím, než na Národní třídě vypukla Sametová revoluce, připomněl v Římě během svatořečení kněz Tomáš Halík dávnou pověst, která říkala, že „až bude svatá Anežka svatořečena, bude v Čechách konečně dobře“. Kanonizace, kterou vedl tehdejší papež Jan Pavel II., se kromě kardinála Františka Tomáška účastnilo i několik tisíc československých poutníků. Pomoc sv. Anežky České krátce před svou smrtí připomněl také prezident Václav Havel, který ve svém vzkazu na kousku papíru napsal: „Milá Anežko, děkujeme Ti za ochrannou ruku, kterou jsi nad námi držela 25. listopadu 1989. Prosím, měj ruku i nadále připravenou, třeba ji ještě budeme potřebovat…“
Zdroj: Aleš Pištora, Arcibiskupství pražské


 

Další zajímavé akce týkající se výročí 25 let  konce komunistického režimu:

Pětadvacet let svobody z křesťanské perspektivy (Centrum Dominikánská 8, čtvrtek 13. listopadu 2014 od 19.30 hodin v klášteře dominikánů u sv. Jiljí (vchod Jilská 7a) debata nad tím, z jakých kořenů vyrůstá naše svoboda a jaké plody přinesla – a to nejen ve společnosti, ale i v církvi. Hovořit budou Daniel Kroupa, Pavel Černý, Benedikt Mohelník OP.)

Církev a Revoluce – Debata o roli církve v listopadových událostech 1989 (17. listopadu, 17:00, Kostel sv. Voršily, Národní třída 8, Praha 1, účast potvrdili kardinál Miloslav Vlk a historik Jaroslav Šebek, moderuje Marek Orko Vácha.)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *