Obrátí se konzervativci proti papeži Františkovi?

Ve Vatikánu se tento a minulý týden konala Biskupská synoda, která se mimo jiné zabývala budoucím přístupem katolické církve k rozvedeným osobám, jež uzavřely nové manželství. Na pořadu dne byla také otázka sňatků osob stejného pohlaví.

Prominentní americký vatikanolog John Allen mladší nedávno spustil vlastní internetový magazín Crux, neboli Kříž. V hlavním editorialu se nyní ptá, zda se nepřiblížil bod zlomu, kdy konzervativní křídlo ve vedení církve skončí s hájením papeže a obrátí se proti němu.

Dělit biskupy na „liberální“ a „konzervativní“ je podle něj sice v případě církve hodně matoucí, v minulých dvou týdnech se přesto trhliny mezi pravým a levým křídlem objevily.

Kritické hlasy na adresu pontifika zaznívaly už před Biskupskou synodou. V únoru katolický spisovatel a historik Roberto de Mattei napsal, že papežův výrok o homosexuálech – „kdo jsem já, abych je soudil“ – vede církev na cestu hereze a schizmatu.

Jiný italský autor, Antonio Socci, dokonce vydal knihu s názvem František není papež aneb Církev před velkou bouří. V ní v zásadě tvrdí, že rezignace Benedikta XVI. je neplatná a František vůbec není papežem.

Celý článek autora Rostislava Matulíka je k dispozici na stránkách Českého rozhlasu.

Papež František - Foto:  Tânia Rêgo/ABr,  CC BY 3.0 BR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *