Úmysly apoštolátu papeže Františka

CELOSVĚTOVÁ SÍŤ MODLITBY S PAPEŽEM

 Apoštolát modlitby

2019/3

ČERVENEC Poctivost v soudnictví

Úmysl všeobecný: Aby všichni, kdo spravují soudnictví, jednali poctivě a aby nespravedlnost, přestože ve světě i vítězí, neměla poslední slovo.

Za soudce a žalobce se modlí málokdo. A přitom mají velmi těžké povolání. Lidé u nich hledají spravedlnost, jsou neustále vystaveni nutnosti bilancovat a rozlišovat, jsou v pokušení buď tvrdosti, nebo rezignace. Jak může být tedy vše dobré odměněno a zlé potrestáno? Častá otázka. Papež František zdůrazňuje důležitou podmínku dobré práce soudců: jejich svobodu srdce. Adresuje jim tato slova: „Od čeho mají být soudci, státní zástupci a prokurátoři svobodní? Od nátlaku vlád, soukromých institucí, od organizovaného zločinu… zkrátka svobodní od struktur hříchu. Vím, že jste vystaveni nátlaku, vyhrůžkám a že být dnes soudcem, státním zástupcem a prokurátorem nezřídka znamená riskovat vlastní život! Odvaha těch, kdo i přesto nadále svobodně a poctivě vykonávají svoje soudcovské poslání, si proto zasluhuje uznání.“ Bez této svobody se státní soudní moc zkazí a bude plodit špatné ovoce. Jestliže v ní však statečně vytrvá, potom bude přispívat ke kvasu Božího království (srv. Lk 13,21).

Úmysl národní: Ať všichni lidé mají možnost odpočinku pro tělo i pro duši a ať všude objevují radost z Boží blízkosti.

Odpočinek je povzbuzením na cestě k lásce, o kterou se často zápasí s námahou. Kdo neumí odpočívat, může propadnout otročení nelásky, projevující se potom v různých formách. Již Starý zákon zdůrazňuje, že i otrok si v den odpočinku má oddechnout stejně jako jeho pán. Srdce každého člověka potřebuje jiný typ odpočinku. Někdo spočine a načerpá živiny v tichu, jiný v pokoji, někdo potřebuje duchovní četbu, jiný nadechnout se krásy, u jiného srdce odpočine, když plně zakusí Boží odpuštění a milosrdenství. Dejme prostor tichu, přátelskému

slovu a skutečné blízkosti: od srdce k srdci! Nechejme ve svém srdci hovořit Srdce Kristovo,

které je pramenem veškerého odpočinutí.

 

SRPEN Rodiny jako bohatství

Úmysl evangelizační: Aby se rodiny zásluhou života modlitby a lásky stávaly stále více „školami“ skutečného lidského zrání.

Tradice hovoří o tom, že Bůh přebývá v srdci člověka. Můžeme rovněž říci, že Trojice je přítomná v chrámu manželského a rodinného společenství. Jako Bůh přebývá v chválách svého lidu, tak žije hluboko v manželské a rodinné lásce, která mu vzdává slávu. Pánova přítomnost přebývá v konkrétní rodině, se všemi jejími utrpeními, boji, radostmi a každodenním úsilím. Přítomnost Krista oživuje lásku, a proto zde Pán vládne svou radostí a pokojem. Rodina se tak stává doslova svatostánkem Pánovy přítomnosti a Pán z tohoto svatostánku může vycházet a zářit na celý svět svou láskou. Potom jako magnet přitahuje každého skrze svědectví a život rodiny do Otcova Srdce (srv. Jan 12,32).

Úmysl národní: Ať věrnost, láska a odpovědnost doprovázejí všechny manžele, stejně jako vytrvalost při společné modlitbě v rodinách.

Svoboda a věrnost si neprotiřečí, naopak se vzájemně podporují jak v meziosobních, tak ve společenských vztazích vůbec. Pomysleme na škody, které v kultuře globální komunikace způsobuje inflace nesplněných slibů. Pevnost a úcta k danému slovu, věrnost slibu se nedá ani koupit, ani prodat. Nelze je vynutit silou, ale ani bez oběti dodržet. Křesťanské manželství, odlesk spojení Krista a jeho církve, se plně uskutečňuje ve spojení jednoho muže a jedné ženy, kteří se sobě vzájemně darují ve výlučné lásce a ve svobodné věrnosti si patří až do smrti.

ZÁŘÍ Ochrana moří a oceánů

Úmysl všeobecný:: Aby politici, vědci a ekonomové společně pracovali pro ochranu moří a oceánů.

Papež František připomíná, že oceány jsou společným lidským dědictvím. Moře, jako i celé stvoření má být vykoupeno, vrátit se ke své původní kráse (srv. Řím 8,22). Když je stvořený svět obnoven, také jeho jednotlivé prvky se vracejí ke své původní službě – a jestliže člověk plní své závazky dobrého hospodáře, potom také celá příroda „pracuje“ pro člověka. Vody byly stvořeny, aby dávaly život, a země proto, aby živila každého živého tvora. Bránu zaslíbené země střeží andělé, ale klíče k jejímu otevření má svatý Petr – člověk má vážnou zodpovědnost, která vyplývá z výše jeho poslání. Papež František připomíná, že znečišťování oceánů plasty, které vstupují do potravinového řetězce, se podepisuje nejen na zdraví mořské fauny, ale i na člověku. Moře má v biblické mluvě obsažnou symboliku“. V jeho hlubinách se skrývá leviatan, který však nemůže zvítězit nad Hospodinem (srv. Iz 27,1). Živá řeka proudící z chrámu vody moře uzdravuje (srv. Ez 47,8) a ten, který byl mořskými hlubinami pohlcen, po třech dnech vstává z mrtvých (srv. Jon 2,1). Na ikonách bývá moře znázorňováno v podobě tajemných úst, která mrtvé navrací životu. Papež František vyzývá k formaci mladé generace, aby dokázala správně číst jednu z knih Písma svatého – knihu stvoření

Úmysl národní: Ať jsou děti a mladí lidé otevření pro poznání Boha i svého místa ve světě a mají k tomu dost odhodlanosti i sebeovládání.

Křesťanství není jen nějaký celek pravd, v které se má věřit – soupis příkazů nebo zákazů, které je třeba dodržovat. Z tohoto pohledu by nemohlo nikoho přitáhnout! Křesťanství je osobní Bůh, který mne má natolik rád, že si přeje a žádá moji osobní lásku. Křesťanství je Kristus a křesťan v sobě dál nese jeho vroucí přání, pro které dal svůj život: abychom se

milovali toutéž láskou, jakou On má rád nás (svatý Oscar Romero).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *