Literární večer: Wakan Tanka, farní knihovna

Datum / čas
19.04.2022
19:30–21:30


Milí přátelé duchovní literatury, srdečně Vás zveme na další literární posezení, které se bude konat v úterý 19.4. v 19.30 ve farní knihovně.

Večerem nás tentokrát provedou myšlenky Marka Orko Váchy, které vložil do knihy Wakan Tanka s podtitulem Hodiny náboženství pro věčné začátečníky. A právě tento podtitul knihy je velmi výstižný, vždyť mnozí z nás se pořád cítíme na začátku a stále znovu a znovu hledáme cestu k Bohu a své místo v církvi. Místo jména Wakan Tanka si můžeme dosadit Bůh, šlo by přeložit i jako Velké Tajemství a možná i jako Velký Duch.  Nejen pro postní dobu se můžeme inspirovat doporučením autora: ,,Zkus nikoho nekritizovat. Zkus se místo toho soustředit na vlastní růst, na cvičení se v modlitbě, na to, aby ses naučil se modlit, neboť modlitba je druh umění a je třeba se je naučit. Zkus se na tu dobu obrátit do svého nitra, číst mystiky, postit se, modlit se a letět vzhůru. Dívat se v noci na nebe, dlouho se dívat, nic víc, ani modlit se u toho nemusíš. Jen se dívej. Stane se zvláštní věc. Jak se napiješ, jak zahlédneš v dálce světlo, tady ty problémy ohledně církve české kotlinky se stanou náhle nedůležité, budou někde dole, a necháš je řešit ty, co je řešit chtějí, a zůstaneš přitom dokonce i přiměřeně pokorný. Čti, a čti hodně, ale tak, aby Ti to něco dalo, nikoli s červenou tužkou cenzora. Nepiš protesty, jako svatý Jan napiš prolog ke svému evangeliu.“ 

Myslíme, že není nutné představovat Marka Váchu, jen dodáme, že kniha vyšla v loňském roce v brněnském nakladatelství Cesta a že bychom ji rádi doporučili těm, kteří hledají anebo mají pochybnosti o Bohu a církvi.

 

Na dalších literárních večerech se budeme věnovat těmto knihám:

květen (17.5.): Maria: Matka učedníků Páně – Giuseppe Forlai

červen (14.6.): Šikmý kostel – Karin Lednická

 

Knihy si již dnes můžete zapůjčit v naší farní knihovně. 

Těšíme se na vás, Vaši knihovníci.