Křesťanské mobilní aplikace

V první části textu najdete k tématu anketu s několika osobnostmi katolické církve.

Ve druhé části pak přehled několika konkrétních aplikací.

ANKETA

Znát pohled druhých se vždycky hodí, proto jsem oslovila známé osobností katolické církve, aby se s námi podělily o to, jaké aplikace mají ve svém smartphonu.

1) Vzpomenete si, kterou “křesťanskou” aplikaci jste si do svého smartphonu stáhl/a jako první?
2) Jakou aplikaci máte oblíbenou a proč právě tu? Jak často ji využíváte?
3) Jakou aplikaci byste doporučil/a svým farníkům/přátelům a proč?
4) Čtete Bibli raději papírovou nebo v mobilu? Proč?

 

Andrea Hýblová FSP – Dcery sv. Pavla (Paulínky), knižní redaktorka, divadelní dramaturgyně

 1. Misál a Breviář (předtím totéž, ale v italštině, protože jsem žila v zahraničí)
 2. Tyto dvě, každý den, i několikrát, a pak často v kostele Kancionál a na cestách také Růženec s Božím slovem a And Bible.
 3. Dovolím si doporučit naše “paulínkovské”: S Bohem na cestách, Růženec s Božím slovem, Paulínská adorace, Tweeting with God v české Nyní chystáme dvě křížové cesty.
 4. Papírovou mám raději, ale při cestách nebo při porovnávání různých překladů či vyhledávání určitých častých slov používám tu mobilní.

 

Sestra Angelika Ivana Pintířová – sestra boromejka, zdravotní sestra, pedagožka, dramaturgyně

 1. Jako první jsem stahovala Breviář. Ten využívám po cestách. Dále mám Misál a Kancionál.
 2. + 3. Oblíbenou mám Bibli „And Bible“ – je velmi praktická, snadno se dá přecházet a “listovat” různými místy, když čtu komentář – takže se dobře hledají souvislosti.
 3. Aplikace využívám různě, když jsem doma, tak vše raději papírové, jen tu Bibli ke komentáři v mobilu. Ale papírovou využívám při přednáškách, obnovách atd. Vpisuji si tam poznámky, podtrhávám, to mobil smysluplně neumí. A ještě v práci, když nemám možnost být ten den na mši a nemám přístup k počítači, tak využívám online bohoslužby z Brna.

 

Tomáš Holub, biskup plzeňský

 1. Breviář
 2. Breviář čtu každý den – papírový už vlastně ani nevím, kde mám. Mám rád i Bibli on-line.
 3. Click to pray.
 4. Stále papírovou, tu „svou“ podtrhanou.

 

Václav Jiráček, kněz, salesián, ředitel Salesiánského střediska mládeže v Praze – Kobylisích

 1. Jako první jsem si stáhl Bible lexikon. Je to aplikace, která dává přístup k Biblickým textům v různých překladech, umožňuje porovnávání a další…
 2. Misál. Jsou v něm texty čtení a modliteb na každý den. Pak taky Breviář.
 3. No, to nevím, každý potřebuje něco jiného…
 4. Papírovou. Text na papíře se mi čte lépe, s větší pozorností.

 

Josef Ptáček, kněz v Praze-Hlubočepích, na Arcibiskupství pražském má v péči provoz a rozvoj internetových projektů pro účely evangelizace, pastorace a správu farností

 1. Byla to Bible. Jenomže můj první smartphone byl Palm Treo, někdy v roce 2003. Instalace Bible byla tehdy poměrně náročná disciplína. Nejdříve jsem musel sehnat vlastní biblický program, následně nedostupný překlad Bible, a potom vyřešit přes různá udělátka korektní zobrazování českého či jiného fontu. Tovšechno na čtvercovém displeji 320 × 320 bodů. Dnešní iPhony jsou z tohoto pohledu neuvěřitelný pokrok :-)
 2. Moje oblíbená aplikace je Feedly, která umožňuje snadné a přehledné sledování většího množství webů z různých oborů. Tu využívám skoro každý den.
 3. Určitě je to elektronická Bible pro snadné vyhledávání v textu, možnost přepínání mezi překlady či s možností vyhledávat v originá Doporučuji “YouVersion”a “MyBible”.
  Na www.knez.cz/bible-v-mobilu.html jsem k tomu napsal pár postřehů. Jsou i další zajímavé aplikace: Breviář, Misál, Liturgie, Kancionál, ale i např.velmi specifický a zajímavý program “Fighter Verses”, který pomáhá se zapamatováním důležitých biblických veršů.
 4. Čtu Bibli i modlím se breviář převážně z elektronické čtečky Amazon Kindle. Přijde mně to mnohem příjemnější pro oči.

 

Pavel Konbzul, titulární biskup litomyšlský, pomocný biskup brněnský

 1. Breviář
 2. Breviář – denně
 3. iZiDOOR – na každý den něco zajímavého
 4. Raději čtu papírovou Bibli, ale aplikaci mám také.

 

Ignác Mucha, vedoucí internetových projektů Pastoračního střediska při pražském arcibiskupství

 1. Moc si nevzpomínám, která byla první, ale asi nejdříve byly tyto: Bible („Pocketsword“), Breviář česky i německy („Stundenbuch“), dále pak LiturgieCZ.
 2. Asi breviář. Snažím se ho využívat denně. Nemodlím se ho ale celý, protože bych měl tendenci ho „odemlít“. Modlím se vždy buď první, druhý, nebo třetí žalm (abych si to zapamatoval, dělám to podle liturgických cyklů A=1. žalm, B=2; C=3…) To, že se modlím jen část, mi pomáhá jednotlivé žalmy více „přežvýkat“ a soustředit se na obsah toho, co mi Bůh chce / může sdělit.
 3. Asi breviář – viz bod 2. Ale doporučil bych i něco dalšího, co využívám velmi rád. A sice Twitter. Je to sociální síť s krátkými texty, tedy žádná „žvanírna“ jako Facebook a další sociální sítě. Na Twitteru sleduji různé profily, které tam pravidelně něco krátkého sdílejí. Larry Richards denně tweetuje krátký biblický citát s trefným komentářem – anglicky. P. Richards je americký kněz, česky mu v Portále vyšla knížka: Buď mužem. Papež František – krátké citáty z jeho promluv (česky, anglicky, německy, španělsky…) A na vira.cz – výběr krátkých textů z českého webu o víře…
 4. Obojí. V papírové si mohu zaškrtávat, mobilní mám stále u sebe. Doporučil bych čtenářům i odebírání denního kratičkého biblického citátu mailem. Česky či anglicky (více na https://www.vira.cz/biblicke-sms).

 

MOBILNÍ MODLITBA

Smartphone je dobrý sluha, tak proč si neulehčit i modlitbu breviáře nebo hledání oblíbeného biblického verše? Existuje řada aplikací, které si můžete zdarma stáhnout do svého mobilu. Snad vám pomohou i v aplikování evangelia do každodenního života.

STRÁNKA SE UPRAVUJE

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *