Křesťanské mobilní aplikace

Anketa a přehled zajímavých křesťanských aplikací

Děkujeme paní Lucii Víchové za zpracování zajímavého článku týkajícího se křesťanských mobilních aplikací, které nám mohou pomáhat v praktickém duchovním životě. Článek obsahuje dvě části. Anketu se sedmi známými osobnostmi katolické církve (biskupové Tomáš Holub a Pavel Konzbul, sestry Angelika Pintířová a Andrea Hýblová, kněží Josef Ptáček a Václav Jiráček, internetový specialista Ignác Mucha) a přehled několika konkrétních aplikací.

 

ANKETA

Znát pohled druhých se vždycky hodí, proto jsem oslovila známé osobností katolické církve, aby se s námi podělily o to, jaké aplikace mají ve svém smartphonu.

1) Vzpomenete si, kterou „křesťanskou“ aplikaci jste si do svého smartphonu stáhl/a jako první?
2) Jakou aplikaci máte oblíbenou a proč právě tu? Jak často ji využíváte?
3) Jakou aplikaci byste doporučil/a svým farníkům/přátelům a proč?
4) Čtete Bibli raději papírovou nebo v mobilu? Proč?

 

Andrea Hýblová FSP – Dcery sv. Pavla (Paulínky), knižní redaktorka, divadelní dramaturgyně

  1. Misál a Breviář (předtím totéž, ale v italštině, protože jsem žila v zahraničí)
  2. Tyto dvě, každý den, i několikrát, a pak často v kostele Kancionál a na cestách také Růženec s Božím slovem a And Bible.
  3. Dovolím si doporučit naše „paulínkovské“: S Bohem na cestách, Růženec s Božím slovem, Paulínská adorace, Tweeting with God v české Nyní chystáme dvě křížové cesty.
  4. Papírovou mám raději, ale při cestách nebo při porovnávání různých překladů či vyhledávání určitých častých slov používám tu mobilní.

 

Sestra Angelika Ivana Pintířová – sestra boromejka, zdravotní sestra, pedagožka, dramaturgyně

  1. Jako první jsem stahovala Breviář. Ten využívám po cestách. Dále mám Misál a Kancionál.
  2. + 3. Oblíbenou mám Bibli „And Bible“ – je velmi praktická, snadno se dá přecházet a „listovat“ různými místy, když čtu komentář – takže se dobře hledají souvislosti.
  3. Aplikace využívám různě, když jsem doma, tak vše raději papírové, jen tu Bibli ke komentáři v mobilu. Ale papírovou využívám při přednáškách, obnovách atd. Vpisuji si tam poznámky, podtrhávám, to mobil smysluplně neumí. A ještě v práci, když nemám možnost být ten den na mši a nemám přístup k počítači, tak využívám online bohoslužby z Brna.

 

Tomáš Holub, biskup plzeňský

  1. Breviář
  2. Breviář čtu každý den – papírový už vlastně ani nevím, kde mám. Mám rád i Bibli on-line.
  3. Click to pray.
  4. Stále papírovou, tu „svou“ podtrhanou.

 

Václav Jiráček, kněz, salesián, ředitel Salesiánského střediska mládeže v Praze – Kobylisích

  1. Jako první jsem si stáhl Bible lexikon. Je to aplikace, která dává přístup k Biblickým textům v různých překladech, umožňuje porovnávání a další…
  2. Misál. Jsou v něm texty čtení a modliteb na každý den. Pak taky Breviář.
  3. No, to nevím, každý potřebuje něco jiného…
  4. Papírovou. Text na papíře se mi čte lépe, s větší pozorností.

 

Josef Ptáček, kněz v Praze-Hlubočepích, na Arcibiskupství pražském má v péči provoz a rozvoj internetových projektů pro účely evangelizace, pastorace a správu farností

  1. Byla to Bible. Jenomže můj první smartphone byl Palm Treo, někdy v roce 2003. Instalace Bible byla tehdy poměrně náročná disciplína. Nejdříve jsem musel sehnat vlastní biblický program, následně nedostupný překlad Bible, a potom vyřešit přes různá udělátka korektní zobrazování českého či jiného fontu. Tovšechno na čtvercovém displeji 320 × 320 bodů. Dnešní iPhony jsou z tohoto pohledu neuvěřitelný pokrok :-)
  2. Moje oblíbená aplikace je Feedly, která umožňuje snadné a přehledné sledování většího množství webů z různých oborů. Tu využívám skoro každý den.
  3. Určitě je to elektronická Bible pro snadné vyhledávání v textu, možnost přepínání mezi překlady či s možností vyhledávat v originá Doporučuji „YouVersion“a „MyBible“.
    Na www.knez.cz/bible-v-mobilu.html jsem k tomu napsal pár postřehů. Jsou i další zajímavé aplikace: Breviář, Misál, Liturgie, Kancionál, ale i např.velmi specifický a zajímavý program „Fighter Verses“, který pomáhá se zapamatováním důležitých biblických veršů.
  4. Čtu Bibli i modlím se breviář převážně z elektronické čtečky Amazon Kindle. Přijde mně to mnohem příjemnější pro oči.

 

Pavel Konbzul, titulární biskup litomyšlský, pomocný biskup brněnský

  1. Breviář
  2. Breviář – denně
  3. iZiDOOR – na každý den něco zajímavého
  4. Raději čtu papírovou Bibli, ale aplikaci mám také.

 

Ignác Mucha, vedoucí internetových projektů Pastoračního střediska při pražském arcibiskupství

  1. Moc si nevzpomínám, která byla první, ale asi nejdříve byly tyto: Bible („Pocketsword“), Breviář česky i německy („Stundenbuch“), dále pak LiturgieCZ.
  2. Asi breviář. Snažím se ho využívat denně. Nemodlím se ho ale celý, protože bych měl tendenci ho „odemlít“. Modlím se vždy buď první, druhý, nebo třetí žalm (abych si to zapamatoval, dělám to podle liturgických cyklů A=1. žalm, B=2; C=3…) To, že se modlím jen část, mi pomáhá jednotlivé žalmy více „přežvýkat“ a soustředit se na obsah toho, co mi Bůh chce / může sdělit.
  3. Asi breviář – viz bod 2. Ale doporučil bych i něco dalšího, co využívám velmi rád. A sice Twitter. Je to sociální síť s krátkými texty, tedy žádná „žvanírna“ jako Facebook a další sociální sítě. Na Twitteru sleduji různé profily, které tam pravidelně něco krátkého sdílejí. Larry Richards denně tweetuje krátký biblický citát s trefným komentářem – anglicky. P. Richards je americký kněz, česky mu v Portále vyšla knížka: Buď mužem. Papež František – krátké citáty z jeho promluv (česky, anglicky, německy, španělsky…) A na vira.cz – výběr krátkých textů z českého webu o víře…
  4. Obojí. V papírové si mohu zaškrtávat, mobilní mám stále u sebe. Doporučil bych čtenářům i odebírání denního kratičkého biblického citátu mailem. Česky či anglicky (více na https://www.vira.cz/biblicke-sms).

 

MOBILNÍ MODLITBA

Smartphone je dobrý sluha, tak proč si neulehčit i modlitbu breviáře nebo hledání oblíbeného biblického verše? Existuje řada aplikací, které si můžete zdarma stáhnout do svého mobilu. Snad vám pomohou i v aplikování evangelia do každodenního života.                              

Obrázek alba And Bible 

Umožňuje nejen číst Boží slovo offline, ale i ho poslouchat. Je dostupná v 50 jazycích (i v čínštině!). Na své si přijdou i milovníci angličtiny – obsahuje 40 překladů v tomto jazyce. Je zde možné zvýrazňovat barvami oblíbené verše. Android, Apple.

                    Obrázek alba           

 

Your Version Bible

Je dostupná ve 40 jazycích, ale má oproti výše zmíněné pár výhod: lze si v ní vybrat tematické plány čtení (manželství, víra, modlitba, ale i vybrané úseky celé Bible, kterými vás aplikace provede) a kromě toho, že vám pravidelně nabídne „verš dne“, můžete své oblíbené biblické verše sdílet s přáteli přes další sociální sítě. Android, Apple.

Obrázek alba Breviář    

Pokud nějaká aplikace opravdu ulehčila katolíkům život, je to tato. Kdo bojoval s vyhledáváním v papírové verzi, už nemusí. S aplikací mám spojenou vzpomínku na mého prastrýčka salesiána P. Václava Teplého, který ji nazýval „brevíř“. Vlastnil tablet, ale používal na něm prakticky jen tuto aplikaci. Když mu můj muž ukazoval, že ji má nainstalovanou taky, jen ve smartphonu, povídá prastrýček: „Jé, takže ty máš taky brevíř.“ Android, Apple.

Obrázek albaKlikni pro modlitbu   

Hlavní platforma pro Světové setkání mládeže v Panamě, ale také možnost, jak se spojit v modlitbě s papežem i s věřícími z celé planety. Aplikace má 3 sekce: Modlitba a papežem, Každodenní modlitba a Modlitba prostřednictvím sítě, kde může každý uživatel sdílet své modlitební úmysly. Android, Apple.

Obrázek alba Izidoor      

Aplikace, která má jméno po patronovi internetu sv. Isidorovi ze Sevilly, slouží pro duchovní růst i modlitbu. Pochází z dílny salesiánů a má 6 různých sekcí: Modli se (modlitby pro různé příležitosti), Inspiruj se (citát na každý den, nedělní evangelium…), Interactive (sdílení modlitebních úmyslů), Svatozář (svatí, kteří mají co říct), Stav se (salesiánská centra a farnosti, časem přibydou i diecézní centra či VKH), a Mapa (místa, spojená s historií i současností církve). Android.

Obrázek alba Kancionál   

Elektronická verze nejpopulárnějšího zpěvníku českých a moravských kostelů. Obsahuje jak modlitební texty, tak samozřejmě písně včetně notového zápisu. Android.

Obrázek alba Misál                                                   

Mešní formuláře, biblická čtení, preface, eucharistické modlitby, mešní řád, přímluvy a liturgický kalendář ve vašem mobilu. Kromě toho se můžete s aplikací vydat bez obav i na mši v cizím jazyce, obsahuje totiž základní odpovědi v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině, italštině i latině. Android, Apple.

Obrázek alba Růženec

Aplikace obsahuje, jak již název napovídá, modlitbu růžence, a to včetně všech modifikací. Pomodlit se tedy s její pomocí můžete všechna růžencová tajemství, najdete tu i Korunku k Božímu Milosrdenství, Sedmiradostná a Sedmibolestná tajemství a Růženec ke sv. Josefovi. Android, Apple.

Obrázek alba Růženec se slovem Božím

Růženec se slovem Božím vychází ze stejnojmenné knížky sester Paulínek, která je v aplikaci obohacena o popis struktury modlitby růžence a několik dalších modliteb. Navíc aplikace nabízí možnost modlitby růžence s odpovídajícími úryvky z Písma na každý den v týdnu. Android.

Obrázek albaKatechismus katolické církve   

Aplikace je elektronickou verzí knižního katechismu, který vydalo Karmelitánské nakladatelství. Ve svém mobilu tak můžete pohodlně vyhledávat dle paragrafů, nebo zadaných slov; nechybí ani rejstříky či funkce „Oblíbené“. Android, Apple.

Lucie Víchová

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *