Radost a naděje, smutek a úzkost – to je motto naší farnosti. A jak je aktuální! Vždyť právě naději, smutek i úzkost pociťují statisíce uprchlíků migrujících do Evropy. Smutek i úzkost pociťují také mnozí z nás. V souvislosti s přílivem migrantů, ale i s teroristickými útoky. Rádi bychom nějak pomohli a přispěli k tomu, aby nad smutkem a úzkostí převládla radost a naděje. Jak na to?
Kdo jsou uprchlíci? Denně se o nich mluví, na vlastní oči je ale viděl málokdo z nás. Jsme často zmateni, nemáme dost informací a podléháme strachu z toho, co bude. Obavy z budoucnosti navíc posílily ničivé útoky teroristů ve Francii a Belgii. Jak se teď postavit k uprchlíkům, ptají se mnozí? Většina z nás si uvědomuje, že „uprchlíci“ jsou především lidé. Lidé na útěku před barbarským násilím, které bohužel nedávno pocítila i Evropa.
V naší farnosti se od září uskutečnilo několik setkání a besed s cizinci i s lidmi, kteří jsou s nimi v kontaktu – právě za účelem lépe poznat problém, o němž je řeč. Rodí se také iniciativy, jak konkrétně pomoci těm, kteří naši pomoc potřebují a stojí o ni.
Postupem času se nám naskytly příležitosti přímé a konkrétní pomoci:
- Aktuálně se naši farníci zapojili do pomoci iráckým křesťanským rodinám, které prostřednictvím programu Nadačního Fondu Generace 21 přicestovaly koncem března do Prahy. Jedná se o spolupráci při aplikaci integračního programu. Více informací včetně svědectví jedné dobrovolnice v článku Jak pokračuje pomoc farnosti uprchlíkům.
- První možnost se naskytla už loni v říjnu. Jednalo se o rodinu kameramana ukrajinské televize, který emigroval ze země s ženou a dvěma dětmi (5 a 13 let). Rodina požádala v ČR o azyl. Díky obětavým lidem z naší farnosti se podařilo rychle najít rodině ubytování, pomoct jí s nastěhováním i se základním vybavením domácnosti. Rodina na Praze 8 stále bydlí a daří se jí dobře.
- Přispíváme i materiálně a finančně například prostřednictvím jarního bazárku dětského oblečení. Více v článeku: Jarní bazar dětského oblečení pomůže potřebným.
Další informace v textech níže:
Jak pokračuje pomoc farnosti uprchlíkům
Poděkování za pomoc ukrajinské rodině
Ve farním sále začala výstava Lidé na cestě
Prosba o pomoc rodině z Ukrajiny
Rekordních 13.400 korun z farního bazárku oblečení poputuje syrským uprchlíkům
O víře v každodenním životě – svědectví muslima
Debata s Čechosyřanem Chalidem Bitarem a s uprchlíky z Iráku
Setkání s novináři, kteří strávili část cesty se syrskými uprchlíky
KONTAKTY:
Pokud máte chuť přidat se a nějak konkrétně pomoci v rámci některé z popisovaných oblastí, neváhejte se ozvat. Ozvěte se také v případě, že máte tip či radu, jak naše aktivity zacílit tak, aby byly smysluplné a efektivní. Připojte se prosím také modlitbou.
Kontakty: ptr.novak@seznam.cz, lubu78@hotmail.com, annelaurefantova@gmail.com
Pokud byste se chtěli zapojit k pomoci uprchlíkům přes Charitu, můžete kontaktovat například Zuzku Řehákovou prostřednictvím mailu: dobrovolnictvi@praha.charita.cz.
Sepsala Leona Matušková
Ostrov Lesbos. Na snímku je mj. rodina ze syrského Hommsu (Wahel 36, jeho žena Bayan 20, jejich děti Ayham 5, Leen 3 roky). Fotografii nám laskavě poskytl její autor Lâm Duc Hiên, který společně s novinářkou Magdalénou Sodomkovou přišel do naší farnosti 18. října a 13. listopadu 2015 na besedu o uprchlické vlně. |
jsem krestan a s islamizaci evropy, ktera v primem prenosu probiha, zasadne nesouhlasim. uz vubec ne s tim, ze krestane si podrezavaji vlastni vetev vstricnymi gesty proti nevstricnym imigrantum.
Dobrý den Karle. Na takový názor máte jistě právo. Mě v této souvislosti nedávno zaujala slova biskupa Václava Malého (ve Zpravodaji pražské arcidiecéze): „Pokud jsme jako katolíci opravdu zakotveni v pestrobarevné křesťanské tradici, jejímž zdrojem je sám vzkříšený Pán, pak přece nemusíme mít strach z jeho stop v životech lidí jiných kultur a tradic. Záleží na nás, zda umíme číst znamení doby a zda nezužujeme vnímání Pánovy přítomnosti pouze na ty „své“, s nimiž sdílíme stejnou víru a kult“. S pozdravem, Leona, webeditorka Terezičky.