Papež vyzval EU, aby se více věnovala lidským právům

V úterý 25. listopadu navštívil papež František Štrasburk a pronesl projev k europoslancům.  Na následujících řádcích si můžete přečíst, co o Františkově návštěvě napsala česká a zahraniční média. Na konci textu pak najdete i odkaz na celé znění projevu papeže Františka.

Štrasburk (ČTK) – Papež ve svém projevu v Evropském parlamentu vyzval představitele Evropské unie, aby věnovali více pozornosti lidským právům, slabším a znevýhodněným a důrazně se postavili důsledkům konzumní kultury, která odsuzuje k živoření statisíce chudých rodin, seniorů a přistěhovalců. František také europoslancům řekl, že unie by se měla vrátit k étosu svých zakladatelů a překonat obraz Evropy jako unaveného kontinentu, který ztrácí mezinárodní vliv.

 Hlava katolické církve přiletěla do Štrasburku dopoledne na bleskovou, asi čtyřhodinovou návštěvu evropských institucí. Kromě Evropského parlamentu papež navštíví rovněž Radu Evropy. Jeho cestě se připisuje velký symbolický význam, díky Františkově autoritě a popularitě ale mohou mít jeho slova i praktický dopad. Přitáhnou totiž pozornost k sociálním problémům, které unii dlouhodobě trápí – ať už je to nezaměstnanost mladých či příliv nelegálních přistěhovalců.
Celou zprávu agentury ČTK si lze přečíst na zpravodajském webu ČTK Českénoviny.cz.

Podle papeže Františka by Evropa měla být více otevřená duchovnímu rozměru života, jinak riskuje, že ztratí svou duši. Tento aspekt ve svém článku zmínil rovněž francouzský Le Monde. Papež požádal představitele EU, aby pomohli uprchlíkům, kteří velmi často umírají ve snaze proniknout na kontinent. „Nedopusťme, aby se Středozemní moře stalo obrovským hřbitovem,“ řekl František. Příliv nelegálních běženců se neustále zvyšuje, letos jen do Itálie dorazilo přes 150.000 migrantů zejména z Afriky a Blízkého východu. Nejméně tři tisícovky z nich během plavby do Evropy přišly o život.

Další zdroje:
Celé znění projevu papeže Františka v angličtině na stránkách Vatican.va.
Papež se ve Štrasburku sešel s německou bytnou a dostal šálu, ČTK, Českénoviny.cz.
Štrasburk zažívá manévry i protesty kvůli návštěvě papeže, ČTK, zveřejněno na Christnet.cz.
„Evropo, otevři brány srdce“ – řekl papež na setkání s přeživšími migranty z Lampedusy, Rádio Vaticana, 2.10.2014.

 

Zpracovala Leona Matušková 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *